Jak vybrat sjezdové lyže

Doba, kdy jste měli na výběr pár modelů sjezdovek s délkou lyže jako na obří slalom a více je dávno pryč. Trh sjezdových lyží se nově posunul, kdy se nově vytvořilo několik kategorií lyží např. podle krojení (Short Turn/Slalomka, Long Turn/Obřačka, Allmountain/Širší lyže na trať, Široké lyže, Twintip úzký, Twintip široký, Tapered, 5D a Reverse Sidecut), délek, rádiusů a rozdílných šířek podle kterých se pak určují správné sjezdové lyže.
Správný postup výběru sjezdových lyží

Ujasnit si své požadavky:


 • Zkušenosti na lyžích
 • Fyzické a pohybové předpoklady
 • Jak často lyžujete
 • Kde převážně lyžujete (upravené tratě, mimo sjezdovku, náročnost terénu) jaké mám lyžařské ambice (pohodové lyžování, sportovní lyžování…atd)

Nezapomeňte při správném výběru porovnávat své možnosti podle zdravého úsudku. Naší snahou je Vám pomoci se správným výběrem sjezdových lyží právě pro Vás.


Určení lyží podle terénu:


 • Upravené sjezdové tratě
 • Upravené sjezdové tratě a někdy i mimo sjezdovku
 • 50% trať a 50% mimo sjezdovku
 • Terén, prašan
 • Snowpark
 • Bigfoot…atd


Upravené sjezdové tratě

Nejvíce lidí preferuje upravené sjezdové tratě, kde máte zaručenou kvalitní a pevný podklad. Pokud nejste zkušený lyžař, určitě doporučujeme vybírat rekreační modely tzv. univerzální lyže. V kategorii rekreační univerzální lyže jsou většinou výkonnostně podobné lyže od různých výrobců. Každý na těchto lyžích zvládne první lyžařské obloučky v nízké rychlosti.


Pokud se spíše cítíte méně či více sportovněji, doporučujeme vybírat sportovní sjezdové lyže. V této kategorii naleznete široký výběr délek, šířek rádiusů a značek lyží. Tyto lyže se velmi dobře ovládají ve středních rychlostech a přechod z oblouku do oblouku Vám bude připadat jako lyžařský sen.


Spíše se hodnotítě jako lyžař na úrovni, který má za sebou dlouholeté zkušenosti? Pak se nebojte sáhnout po lyžích delších, méně vykrojených a sportovnějších.


Výška a váha lyžaře

Pokud se profilujete jako rekreační jezdec běžných lyžařských parametrů, tak zde si můžete být jisti s Vaším správným výběrem vhodných lyží pro Vás. Obecně se dá říct, že lehčí lyžař, pokud nejezdí velmi dobře a rychle, produkuje nižší síly přenášené do lyží, tak užije lyže spíše kratší a lehčí.


Patří k těžším a velkým lyžařům? Pak na lyže působíte delší pákou v oblouku a větší vahou, takže lyže zatěžujete více. Při výběru lyží musíte sáhnout po tvrdších a delších lyžích se sendvičovou konstrukcí, která má nejlepší vlastnosti.


Šířka lyže 1:1

Do 65 mm - sjezdové lyže určené pro rychlé přehranění na upravené sjezdové tratě


Do 70 mm - sjezdové lyže na upravené sjezdové tratě, sportovní lyže


Do 75 mm - rekreační a sportovní sjezdové lyže, jsou stabilnější, vhodné na tratě hůře upravené (měkké odpolední pisty)
 

Do cca 80 mm - sjezdové lyže i do terénu, kombinace 70% sjezdovka, 30% mimo sjezdovku


Do cca 85 mm - Allmountain sjezdové lyže, 50% sjezdovka, 50% mimo sjezdovku


Do cca 90 mm - Allmountain s převahou terénu, 70% mimo sjezdovku, 30% sjezdovka


Do cca 100 > mm - sjezdové lyže pro freeride


Délka lyží

Se vždy posuzovala jako první, dnes je to jako jeden z posledních parametrů pro správný výběr na základě předchozích informací. Zde posuzujeme osobu vysokou od 150 do 200 cm a o hmotnosti 40 – 100 kg.


 • Začátečník: 140 – 160 cm


 • Pokročilý: 160 cm u žen a u mužů 160 – 175 cm


 • Expert: od 180 cm vybírá zkušený lyžař, který ví, co hledá.


Globálně se dá říci, že danému lyžařovi bude vyhovovat lyže v délkovém rozmezí 10 cm.


Značka lyží

Při výběru sjezdových lyží je zbytečné se fixovat na určitou značku lyže, jelikož se Vám výběr velmi zúží, ale hlavně jsou si lyže jiných značek hodně podobné (konstrukce, technologie, délky, rádius…atd. Pří výběru lyží v cenové hladině od 5.000 kč do 15.000 kč se na značku fixovat nemusíte!


Pokud jste náročný jezdec, který hledá kvalitu a trvanlivost, tak pak vybíráte modely od 20.000 kč výše. Většinou se jedná o Topové modely daných značek.


U nás si vyberete z širokého portfolia značek předních výrobců jako je Atomic, Salomon, Elan, Head, Voelkl, Blizzard, Rossignol, Dynastar, K2 a Fischer.


Správný výběr

Pokud si kupujete nové sjezdové lyže, je to investice do budoucna. Jestliže se chcete zlepšovat a zvyšovat své požadavky, musíte výběr zaměřit i na tento parametr, zda Vám po dobu Vašeho lyžování budou lyže vyhovovat.


Známe pravidlo: „ Levná lyže neznamená, že se jedná o nekvalitní lyže. Levné lyže mají i své spokojené majitele, jelikož oni vědí, co od lyží požadují. Samotná cena lyží, nezaručuje samozřejmě vždy vysokou životnost a vhodnost daného modelu pro Vás“.


Technologické standardy a novinky jednotlivých výrobců:


Atomic

 • DoubleDeck (D2) Vario Flex

Řídí průhyb lyže tak, aby odpovídal stylu jízdy lyžaře-čím větší tlak do lyže, tím tvrdší flece. To zajišťuje horní „patro“ lyže propojené se spodní částí pěti spojovacími články

s elastomery.

Blizzard

 • •IQ Power Full Suspension

Je integrovaný posilovač Carbon Power – Booster kombinovaný s dvousměrným olejovým tlumičem Suspension/Piston. Tato technologie eliminuje negativní vibrace a tím poskytuje snadnější ovladatelnost lyže.


Elan

 • Stále dominuje WaveFlex

Vlnitý profil WaveFlex zajišťuje torzní tuhost a podélnou pružnost, respektive ohebnost lyží.

Fischer

Hole Ski

Díra ve špičce lyže. Snížený moment setrvačnosti díky menší hmotnosti na špičce a na konci lyže pro lepší vibrační vlastnosti, optimalizovanou klidnou jízdu, lepší točivost a ovladatelnost.

K2

 • Rocker

K2 byla první značkou, která začala ve větší míře uplatňovat rocker a přenesl jej i do kategorie all-mountain lyží a lyží pro začátečníky.


Rossignol

 • AutoTurn

Spojení výrazného krojení uprostřed pro dobré držení na hraně a rockeru na špičce a patce, která zvyšuje tolerantnost.


Salomon

 • Variable Radius Management

Kombinace několika rádiusů – cílem je lepší a intuitivní ovladatelnost


Voelkl

 • Bio-Logic

Koncept zohledňující fyzické dispozice a potřeby lyžařek, je postavena na třech prvních: postoji, geometrii a flexi.


Partner poradny

Nenašli jste v poradně odpověď?


Tam nám prosím napište Váš dotaz na:

 1. email produkty@sjezdove-lyze.cz nebo
 2. zavolejte na + 420 725 063 801.