Jak vybrat lyžařské hole

U sjezdových holí je důležitá především délka, pružnost a ohebnost. Jejich využití je velmi široké a individuální. Důležitým kritériem pro správný výběr je délka, materiál a použití.


Závodní hole

  • závodní sjezdové hole jsou většinou z karbonu. Závodní modely např. Leki vyvinuly speciální spojení mezi hůlkou a rukavicí.

Rozdělení podle zahnutí:


  • Hůlky na obří slalom – jsou aerodynamicky zahnuté podél těla pro co nejmenší odpor vzduchu.

  • Hůlky na slalom – jsou bez zahnutí, mohou mít však korekční zahnutí 8° pod madlem. Tím získáte lepší a afektivnější záběr.

Sportovní hole 

  • se vyznačují kompozitovým tubusem, případně jsou v kombinaci s hliníkem a kompozitem, propracovaným madlem a páskem, jsou lehké, pevné a pružné. Cenově se pohybují nad 1000 Kč.

Rekreační hole 

  • jsou převážně ze slitiny hliníku, jsou určené pro rekreační jezdce, kteří vyžadují od holí pevnost a pohodlí. Cenově se pohybují od 400 do 1000 Kč.

Jak vybrat správnou délku holí?

  • Od výšky postavy odečteme 50 cm a dostaneme tak optimální délku holí.

  • Ve stoje v civilu při úchopu obrácené hole pod kroužkem má být zápěstí vodorovné, případně malinko skloněné k zemi.

Při výběru se také přihlíží k madlu neboli rukojeti hole a pásku.

Plastové rukojeti nalezneme na levnějších typech holí, jsou sice levné, ale neforemné a často v rukavici kloužou, nesedí tak jak by bylo zapotřebí. Levné hole mají obyčejný nylonový pásek s plastovou přezkou

Rukojeti z měkkého (někdy i více) materiálu nalezneme na dražších sportovních holích. Výhoda těchto madel spočívá v měkkosti (přizpůsobí se lépe ruce), díky gumě hůlky skvěle sedí v rukavici.


Pokud podpoříte kvalitní madlo s kvalitními rukavicemi, pak vám hole nabídnou maximální požitek z jízdy. U dražších modelů se setkáme s kvalitnějšími pásky (protiskluzové, polstrované).


Z jakého jsou hole materiálu?

Tubusy jsou stále častěji z hliníkových slitin. Hole s nejvyšší pevností materiálu jsou označeny 7075 (F 65 – 55). Nižší pevnost vykazuje slitina 5083 (F 50 – 45) a nejnižší 5086 (F 38 – 40). Hole z těchto slitin jsou převážně rekreační. Dále můžeme mít hole v kombinaci s hliníkem a kompozitem, jedná se o dražší sportovní hole.

Partner poradny

Nenašli jste v poradně odpověď?


Tam nám prosím napište Váš dotaz na:

  1. email produkty@sjezdove-lyze.cz nebo
  2. zavolejte na + 420 725 063 801.